MARZENIE

Każdy ma marzenia ale marzeniem każdego spottera jest zobaczyć "Marzenie”. Marzenie – ukr. Mrija czyli Antonov An-225 to największy samolot transportowy świata zbudowany tylko w jednym egzemplarzu (drugi nie został ukończony) pierwotnie przeznaczony do przenoszenia radzieckiego promu kosmicznego "Buran”. Po zakończeniu programu radzieckich wahadłowców oraz rozpadzie Związku Radzieckiego Mrija wykorzystywana jest jako komercyjny transportowiec do przewozów bardzo ciężkich ładunków (najcięższy ładunek to 247 ton) lub ładunków wielogabarytowych. Samolot powstał jako modernizacja An-124 Rusłan, kadłub został wydłużony, skrzydła powiększono o dodatkowy element centropłata, dodano dwa silniki oraz zmieniono usterzenie na zdwojone celem zapewnienia stateczności kierunkowej z wahadłowcem nad kadłubem. Samolot oblatano 21 grudnia 1988 roku a już trzy miesiące później ustanowiono ponad 100 rekordów świata dla tej kategorii samolotów.

W Polsce Mriję można było zobaczyć tylko dwa razy: w 2003 roku na lotnisku Ławica w Poznaniu oraz w 2005 roku w Katowicach – Pyrzowicach. Od tej pory samolot nie lądował na żadnym z polskich lotnisk i jedynie RNAV spotterzy obserwowali ją podczas przelotów w polskiej przestrzeni powietrznej.

Członkowie Stowarzyszenia Silesia Spotters wybrali się w dniu 20.06.2014 r. do Lipska (lotnisko: Lipsk-Halle w Schkeuditz) w którym An-225 lądował po rejsie z Oslo gdzie dostarczył wyposażenie norweskiego kontyngentu wracającego z Afganistanu.